جعفری‌جلوه: فارس، ماجرای مهمان «هزار راه نرفته» را منصفانه گوشزد کرد

 

«محمدرضا جعفری جلوه» در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس درباره آنچه در یکی از قسمت‌های برنامه «هزار راه نرفته» روی داد، گفت: گاهی در برنامه‌های تلویزیونی افراد و به ویژه زوج‌هایی دعوت شده و مورد گفت‌وگو قرار می‌گیرند که غالبا دچار آسیب‌های اجتماعی نظیر جدایی و در معرض طلاق هستند. این افراد یا در مسیر جدایی قرار دارند و یا از مسیر طلاق بازگشته‌اند. محققان برنامه‌هایی نظیر «هزار راه نرفته» نیز که برای یافتن سوژه‌هایشان پیگیر هستند با این مصداق‌ها روبرو می‌شوند و اینها را دستمایه قرار می‌دهند که به هدف خودشان در برنامه‌سازی برسند. 

وی ادامه داد: توجه به افرادی که یا دچار آسیب هستند و یا این آسیب منجر به آسیب بزرگ‌تر دیگری می‌شود، از این دیدگاه مهم است که برنامه با طرح این تجربیات، مهارت‌آموزی افراد را بیش‌تر می‌کند تا بتواند عبرت‌گیری را حاصل کنند. زوج دعوت شده در برنامه هم همین طور بودند. از مراجع قانونی تعدادی خانواده معرفی شده بودند که همکاران ما در بررسی‌های اولیه احساس کرده بودند که می‌توانند طرح خود را جلو ببرند. نیت واقعی برنامه‌سازان هم این بود که می‌خواستند این موضوع را هشدار بدهند و در حقیقت مخاطب بداند که  وقتی چنین بهره‌گیری‌های نامتعارف و خارج عرف از فضای مجازی اتفاق بیفتد تا چه حد می‌تواند آسیب‌زا باشد. 

جعفری جلوه تصریح کرد: برنامه «هزار راه نرفته» نیز به قصد تصویر یک خانواده آسیب‌دیده این افراد را آورده است. برداشت اینکه آنها خانواده موفقی بوده‌اند، کاملا اشتباه است و اصلا برنامه آنها را به عنوان الگو ندیده است. روایت مسیر زندگی آنها شاید می‌توانسته برای برخی گره‌گشا  باشد. اما بهره‌گیری از مهمان‌هایی که از جنس مردم هستند هم نیازمند دقت است؛ چون ممکن است برخی در لباس مردم اغراض دیگری را دنبال کنند. به همین دلیل ان‌شالله برنامه با مراقبت و مطالعه بیش‌تری پیش خواهد رفت و در این زمینه تذکرات لازم به گروه برنامه‌ساز داده شده است که اجازه ایجاد حواشی ناصواب برای برنامه‌ای که برای آن زحمت و دغدغه‌مندی بسیار  وجود دارد ایجاد نشود.

مدیر شبکه دو سیما در پایان این گفت‌وگو از خبرگزاری فارس و سایر خبرگزاری‌هایی که دغدغه‌مندانه به موضوع برنامه هزار راه نرفته اشاره کرده بودند، قدردانی کرد و گفت: از رسانه‌هایی که مسئولانه و منصفانه نسبت به ماجرا ورود پیدا کرده و این موضوع را گوشزد کردند، تشکر می‌کنم. البته قطعا بین این رسانه‌ها با کسانی که جنبه‌های ناصواب صفحات افراد در فضای مجازی را بازنشر دادند و تصاویر مخرب و آلوده‌ای را زردگونه منتشر کردند تفاوت ماهوی وجود دارد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *