گشودن پنجره‌های تازه برای تماشای سیره پیامبر، ویژگی داستان‌های این دوره جشنواره «خاتم»

به گزارش خبرگزاری فارس، بیانیه داوران بخش بزرگسال چهارمین دوره جشنواره خاتم که با محوریت پیامبر اسلام برگزار می‌شود، منتشر شد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

«لقد کان لکُم فی رسول الله اسوةً حَسَنةً / ۲۱ احزاب
رسول خدا، الگوی زیبا زیستن است.

جشنواره خاتم به چهارمین منزل رسید؛ تکاپویی برای شناختن و شناساندن وجه الگویی و اُسوه‌ای شخصیت و سلوک پیامبر اعظم و طرح «خُلق عظیم» و زیبایی‌های رفتاری او، به مدد داستان کوتاه. انصاف باید داد که ۳۸۹ اثر دریافت شده در حوزه بزرگسال در مقایسه با سه دوره پیشین، در افقی فراتر ایستاده اند.

آنچه چهارمین دوره را شاخص تر و ممتازتر می‌سازد- به اعتراف همه داوران- چند ویژگی زیر است:

۱-  حضور نویسندگان شاخص و نام آشنای عرصه داستان نویسی و ارسال گاه چند اثر ستودنی آنان به جشنواره. حدود سی و پنج نفر از شرکت کنندگان، نویسندگانی هستند که چندین اثر داستانی یا مجموعه داستان به چاپ رسانده اند.

۲-  نگاه‌های تازه و گشودن پنجره‌هایی بدیع برای تماشا و طرح سیره پیامبر و پویه در زوایا و ژرفای زندگی و رفتار پیامبر در زیست فردی و اجتماعی. بخشی از داستان‌ها به ابعادی از حیات پیامبر پرداخته بودند که گواه تتبع و مطالعه ژرف و دقیق آن‌ها در تاریخ انبیا، به ویژه تاریخ زندگی رسول مکرم اسلام است.

۳-  بافتار و ساختار منسجم تر داستانی و پرهیز از اطناب (درازگویی‌های ناروا) درعمده داستان‌ها به چشم می‌خورد، هر چند برخی نمونه‌ها می‌توانست با تعدیل و بازنگری و بازنگاری، پیکره ای به سامان تر بیابد.

۴-  ایده‌های شیرین وشگفت، ویژگی برجسته دیگر در تعدادی از داستان‌ها بودکه گاه واقعاً اعجاب آور و تحسین برانگیزبود.

۵- پیوند میان دیروز و امروز وگره زدن مسائل و پدیده‌های عصری و به زبان دیگر معاصرسازی یا معاصریابی پیامبر از مقوله‌های چشم نواز در آثار ارسالی چهارمین جشنواره خاتم است. پرداخت هنرمندانه و عالمانه، دیدن پیامبر در «اکنون» ، خروج از گذشته نگری و «تاریخی» کردن و جود پیامبر، پیامبر را الگویی«برای همه» و «برای همیشه» می‌سازد، باید نسل‌های امروزدریابند که زیست زیبای رسول الله یا همان«اسوه حسنه» بودن در حصار هیچ عصری و نسلی محدود و محصور نمی‌شود. نمونه‌هایی درخشان و ارجمند در داستان‌های جشنواره چهارم، هوشمندانه و ظرافتمندانه این مهم را دریافته و نگاه «امروزین و معاصر » به پیامبر داشتند.

۶-  پختگی نثر، ویراستگی و پیراستگی در قیاس با دوره‌های قبلی، در مجموع داستان‌ها احساس می‌شد هرچند هنوز درنگ و دقت‌های بیسشتری باید به کار گرفته شود. شناخت دقیق تر ابعاد و اضلاع و ویژگی‌های زبان فارسی یاری گر نویسندگان در پرداخت و انتظام زبان داستان خواهد شد. دیگر اغلاط فاحش املایی و نحوی در آثار نویسندگان توجیه پذیر نیست.

۷- همدلی و همراهی چند نسل داستان نویس در این جشنواره نیز از رخدادهای مبارک و خجستة آن است نویسندگان کار آزموده و مجّرب و خوش پیشینه، با نویسندگان جوان و حتی نوجوان گواه «همگانی و فراگیر» شدن جشنواره است و معلوم است پیامبر از آن «همه» است و همگان باید «دین» خویش را در قلمرو قلم نسبت به وی ادا کنند.

امید است در تداوم این راه، شاهد و ناظر حضور بیشتر، شکوفایی افزون تر و اعتلای حوزه ادبیات داستانی در شناسایی و شناساندن رسول بشیر و نذیر، پیامبر پاکی و پارسایی و پاکسازی، پیک رحمت و رأفت و زیستن دادگرانه و ستم ستیزانه و مهرگسترانه وی باشیم. پنجمین جشنواره خاتم چگونه خواهد بود؟ پاسخ را در آثار وزین و ارزنده شما نویسندگان عاشق و عارف پیامبر جست وجو باید کرد.

داستان‌های تقدیری بدون ترتیب اولویت:

– بهای آدم ماندن، نوشته یوسف قوجق

– جلیقه نجات زیر صندلی شماست، نوشته حسین لعل بذری

– سند، نوشته سمیه لندی اصفهانی

این آثار به دلیل نگاه نو، ساختار داستانی مناسب، سوژه‌ای قابل توجه، زبان داستانی و نثری روان، از سوی هیأت داوران شایسته تقدیر شناخته شده‌اند:

رتبه‌های بالاتر:

رتبه سوم مشترکا به داستان «حکایت آن گردن آویز ظفار» نوشته مهدی کفاش و داستان «محمد تورات» کارگردان نوشته مهدی عزیز اللهی تعلق گرفت، رتبه دوم به داستان «نامت را به من بده» نوشته مصطفی محمدی تعلق گرفت.

هیات داوران هیچ داستانی را از داستان‌های بالا آمده در مرحله نهایی شایسته رتبه اول ندانست.

هیات داوران جایزه ویژه خود را به داستان «تحفه زغال فروش» نوشته عرفان پاپری دیانت تقدیم می‌کند.

هیات داوران در بخش بین الملل از داستان  «المووده»  نوشته شیخ علی حسین حمادی از کشور لبنان  تقدیر به‌عمل می‌آورد.

هیأت داوران امیدوار است در دوره‌های بعد جشنواره، به داستان و داستان‌هایی دست یابد که هرکدام قدرتمندانه‌تر از دیگری، سطح ادبی جشنواره را بالاتر برده، زمینه‌ای برای ظهور و بروز ادبیات قدسی را فراهم آورد. بی‌شک، آن روز به یاری دم محمدی‌اش ، دیر نخواهد بود. انشاءالله

هیأت داوران بخش بزرگسال چهارمین دوره جشنواره خاتم: محمدرضا سنگری، مجید قیصری، حمیدرضا شاه آبادی، مجتبی رحماندوست، زهرا زواریان»

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *