تشدید انتقاد از مهناز افشار جامعه را نسبت به فریب‌خوری در فضای مجازی آگاه می‌سازد

 محسن ماندگاری از کارشناسان رسانه در گفت و گو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه اگر تا پیش از این برای بسیاری از مردم و کاربران شبکه‌های اجتماعی، «فیک نیوز» (اخبار جعلی) پدیده‌ای ناشناخته و یا دور از ذهن بود، اکنون با موج رسانه‌ای بزرگی که درباره اشتباه خانم مهناز افشار ایجاد شده، پدیده اخبار جعلی کاملا ملموس و بسیار نزدیک به نظر می‌رسد. به گونه‌ای که همه افراد در معرض آن وجود داشته و ممکن است هر شهروند و یا بدتر از آن چهره‌های شناخته شده را به دام خود اندازد.

وی افزود: اخبار جعلی اگرچه همیشه وجود داشته اما آنچه اکنون تحت عنوان اخبار جعلی، جوامع مختلف را تحت تاثیر خود قرار داده، مولود گسترش شبکه های اجتماعی است.

به گفته وی، شبکه های اجتماعی به رغم ویژگی‌های مثبتی که دارد، در عین حال بستر بسیار آماده‌ای برای انتشار ویروسی اخبار جعلی است که تنها پادزهر این ویروس، ارتقای سواد رسانه‌ای شهروندان و کاربران اینترنت است.

ماندگاری افزود: اشتباه خانم افشار در بازنشر یک توئیت جعلی که ادعای سخیفی را به یک روحانی نسبت داده، اگرچه اشتباهی هولناک است و می‌تواند اعتبار چهره‌های مشهوری چون او را برای همیشه خدشه‌دار کند اما در عین حال شاید بتوان گفت که اشتباه خانم افشار، ناخواسته در جهت خدمت به افزایش سواد رسانه‌ای کاربران شبکه های اجتماعی در ایران باشد و آنها را با پدیده اخبار جعلی که هر روز تبعات و عوارض آن در دنیا و البته در ایران بیشتر می‌شود، آشنا کند.

وی گفت: شاید اشتباه خانم افشار باعث شود از این پس، سلبریتی‌ها و دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران، در برابر توئیت‌های ساختگی و پیام‌های جعلی در توئیتر و تلگرام با احتیاط بیشتری برخورد کرده و از بازنشر آن خودداری کنند.

این کارشناس رسانه و شبکه‌های اجتماعی افزود: همواره با دمیدن در آتش انتقاد از اشتباهات افراد مخالف بوده‌ام اما استثنائا در این رخداد، تصور می‌کنم هرچه بیشتر درباره این اشتباه سخن گفته شود و هرچه موج انتقادها گسترده‌تر شود، افراد بیشتری از جامعه نسبت به چالش‌های فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و احتمال فریب خوردن از اخبار جعلی و لزوم مجهز شدن به سواد رسانه‌ای برای کاهش مخاطرات فعالیت در فضای مجازی آگاه خواهند شد.

ماندگاری در پاسخ به سوالی درباره صدور حکم جلب قضایی برای مهناز افشار گفت: من به دلیل عدم تخصص حقوقی در این باره نمی‌توانم نظری بدهم و اساسا نمی‌دانم، طبق قانون، امکان پیگیرد قضایی برای وی ممکن است، یا خیر اما در صورتی که طبق قانون مستحق مجازات باشد، به نظرم بهترین مجازات برای وی، ملزم‌کردن او به طی کردن دوره آموزش سواد رسانه‌ای در یکی از دانشکده‌های ارتباطات و یا دستکم، مطالعه کتاب سواد رسانه‌ای است که در حال حاضر در کلاس یازدهم دبیرستان‌ها تدریس می‌شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *