دیدار جشنواره‌ای کارگردان و بازیگر «مرد ایرلندی»/ معرف «دی‌کاپریو» که بود

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وِرایِتی، دیشب در فستیوال فیلم «ترایبکا» در نیویورک، «رابرت دنیرو» و «مارتین اسکورسیزی» دو دوست و همکار قدیمی با هم دیدار کردند و از گذشته‌های همکاری‌شان و موفقیت‌هایی که این همکاری‌ها به دنبال داشته است.

رابرت دنیرو و مارتین اسکورسیزی از فیلم «خیابان‌های پایین شهر» که اولین همکاری‌شان بود تا آخرین ساخته اسکورسیزی با عنوان «مرد ایرلندی» سال‌های سال در سمّت هنرپیشه و کارگردان با هم کار کرده‌اند.

اسکورسیزی در مورد همکاری برای ساخت فیلم «گاو خشمگین» گفت: در آن زمان در سال ۱۹۸۰ برای ساخت این پروژه خیلی تردید داشتم. اصلا با ورزش بوکس آشنایی نداشتم و بوکسورها را هم نمی‌شناختم بخصوص اینکه فیلم‌نامه در مورد یک بوکسور واقعی به نام «جِیک لاموتا» بود که بعداً «رابرت دنیرو» نقشش را ایفا کرد و کل فیلم به این ورزشکار می‌پرداخت. اما این تنها مشکل و مانع برای ساخت این فیلم نبود که با آن مواجه بودم.

اسکورسیزی در ادامه افزود: با «اِرواین وینکلر» دیدار کردم او یکی از تهیه‌کنندگان فیلم بود. تهیه‌کنندگان فیلم دونفر و هرکدام از یک کمپانی بودند. او در این دیدار با من گفتگویی طولانی داشت و کار به جایی رسید که تصمیم گرفتند که پروژه را کلا لغو کنند. ولی با اصرارها و توضیحات و پیگیری‌های من تهیه‌کنندگان متقاعد شدند که مدیر اجرایی را راضی به انجام پروژه کنند و به این ترتیب کار کلید خورد.

* پس از ساخت فیلم «سکوت» رابطه اسکورسیزی با مذهب عمیق شد

اسکورسیزی در این بخش از گفتگویش در مورد فیلم «سکوت» صحبت کرد و از الهامی که در ورای فیلم «سکوت» برای او پیش آمد. این درام تاریخی که در سال ۲۰۱۶ ساخته شد و با ساخت این فیلم رابطه اسکورسیزی با مذهب عمیق شد.

اسکورسیزی در مورد استفاده از «لئوناردو دی‌کاپریو» گفت: دی‌کاپریو در ۵ فیلم من بازی کرده و اولین بار همین دوست و همکاری قدیمی خودم «رابرت دنیرو» بود که او را به من معرفی کرد و اولین همکاری دی‌کاپریو در فیلم «گرگ وال‌استریت» شکل گرفت. البته آشنایی رابرت دنیرو و دی‌کاپریو هم به سال ۱۹۹۳ و فیلم «زندگی این پسر» بازمی‌گردد. دنیرو در آن زمان در مورد دی‌کاپریو به من گفت: «این بچه رو می‌بینی؟ خیلی کارش خوبه. اگه خواستی یه زمانی میتونی ازش استفاده کنی.»

اسکورسیزی در مورد فیلم «سلطان کمدی» هم ترغیب دنیرو را بسیار کار ساز می‌داند و می‌گوید: دنیرو در سال ۱۹۸۲ واقعا من را به ساختن «سلطان کمدی» متقاعد کرد. من ابتدا که فیلم‌نامه را دیدم آن را در حد یک جوک یک خطی پنداشتم. به دنیرو گفتم تو بعد از فیلم «پدرخوانده» و تجربه شهرت، به دنبال نوعی دیگر از این تجربه و به شیوه‌ای دیگر هستی و من دنبال این هدف نیستم. اما به تدریج به خروجی و مفهوم واقعی فیلم پی بردم بخصوص پس از انتشار فیلم و سیل واکنش‌ها و اظهار نظرهای مثبت، به اصرار او پی بردم.

آخرین همکاری اسکورسیزی و دنیرو، «مرد ایرلندی» بود که برای نت‌فلیکس ساخته شد. او در مورد این فیلم گفت: من و دنیرو در این فیلم در قلمرو تصاویر با هم همکاری کردیم. اما فکر می‌کنم که از یک نقطه قوّت متفاوت این اثر را خلق کرده‌ایم. سال‌ها گذشته و ما بسیاری مسائل را به شیوه‌های ویژه دیده و دریافته‌ایم.

جشنواره فیلم ترایبکا جشنواره‌ای است که در سال ۲۰۰۲ توسط رابرت دنیرو و جین رُزنتال در واکنش به حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به برج‌های مرکز تجارت جهانی و به منظور همدردی با بازماندگان واقعه در محله ترایبکای منهتن بنیان گذاشته شد. این جشنواره پس از چند سال برگزاری و به‌ویژه در ششمین دوره آن تبدیل به جشنواره‌ای نسبتاً معتبر و بین‌المللی شد. این جشنواره از نخستین دوره برگزاری مورد توجه قرار گرفت و سالانه بیش از دو میلیون تماشاگر و حدود ۴۲۰ میلیون دلار درآمد دارد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *