شوخی با مرگ، دستمایه «تناسخ سه تا ۳۵ تومن»/ یک ساعت و اندی فاصله از دنیای واقعی

خبرگزاری فارس ـ گروه سینما و تئاتر: نمایش تناسخ سه تا ۳۵ تومن به کارگردانی امیرعلی نبویان و بازی هومن حاج عبداللهی و بهار نوروزپور پس از اجرای عموم خود حال در چند سانس نیز در جشنواره تئاتر فجر مورد استقبال عموم قرار گرفته است.

این نمایش در دو سانس ۱۸.۳۰ و ۲۰.۳۰ در تئاتر شهر به صحنه رفته و پیشتر نیز در تماشاخانه پالیز اجرا شده بود.

نمایش در دو کل دو بازیگر دارد که در سه پرده مرگ هشتگرد، گاواستوری و‌هانی بیسبال روایت می‌شود. کاراکترها شخصیت‌های متفاوتی از انسان تا حیوان را بازی می‌کنند. موضوع اصلی مرگ و نحوه مرگ است و در قالبی طنز دستمایه نویسنده و کارگردان قرار گرفته و گویی نبویان دوست دارد که با آن شوخی کند و به دنیای تخیل تماشاچیان را ببرد.

نکته دیگر نیز در این نمایش توجه به تناسخ است که در قالب یک شرکت تناسخ گستران شرق با مسئولیت محدود ارواحی را که تمایل دارند به هر شکلی دو مرتبه به دنیا برگردند را بازمی‌گرداند و این چرخه ادامه پیدا می‌کند، اما نحوه قرار گرفتن مجددشان در دنیا به چگونگی زیستشان روی زمین نیز مرتبط است و همه اینها به نوعی در قالب شوخی و طنز پرداخته شده است.

این نمایش، دیالوگ‌محور است؛ به طوری که تمرکز هومن حاجی عبداللهی بر تعریف قصه‌ها در قالب دیالوگ است و ماجرای نوع زیست و مرگش روی زمین را با دیالوگ البته نه به صورت صرف، بلکه با حرکات بدنی نیز به جمع نشان می‌دهد. بنابراین همه جملات دیالوگ‌ها کلیدی هستند. این هومن حاج عبداللهی است که با تسلط خوبی که دارد می‌تواند مخاطب را همراه با دیالوگ‌های طولانی خود کند.

میزانسن ساده و طراحی لباس هومن حاج عبداللهی براساس کاراکتری که در آن قرار گفته متفاوت می‌شود، یک بار لباس یک چاپارچی، مرتبه دوم یک گاو و در نهایت نیز صحنه سوم نشان داده نمی‌شود و تنها به گفتن مونولوگ‌هایی بسنده می‌شود.

در نهایت این مخاطب است که با روحیه‌ای خندان از گذران وقت یک ساعت و اندی با حس خوب از سالن خارج می‌شود و دنیای واقعی خود مدتی کوتاه فاصله می‌گیرد و در این زمینه می‌توان گفت که نبویان موفق بوده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *