چین و آمریکا؛ یک منازعۀ دانشگاهی

خبرگزاری فارس-گروه اندیشه: درک سیاسی و اقتصادی از دانشگاه موجودیت آن را به وجود می‌آورد. اقتصاد دانشگاه نیز تابعی است از نسبت سیاسی آن با حاکمیت و مسئولیتی که بر عهده آن گذاشته شده است. از این رو می‌توان دانشگاه را موجودی سیاسی خواند که وابستگی عظیمی به سازمان‌دهی اقتصادی و سیاسی جامعه دارد. وب‌سایت کرونیکل- تحصیلات تکمیلی، اخیرا در گزارشی به جدال ترکیبی آمریکا و چین در اقتصاد و دانشگاه پرداخته است. این گزارش مدعی است؛ اخیرا نگرانی‌هایی در آمریکا از پایین آمدن رتبه دانشگاهی و علمی ایالات متحده در اثر محدودیت ورود و تحصیل دانشجویان چینی در این کشور به وجود آمده است.

این گزارش به نگرانی‌هایی که در آمریکا از وجود موسسات آموزشی چینی وجود دارد، می‌پردازد؛ «تغییراتی که ترامپ در قوانین ویزا به وجود آورد باعث کاهش ورود دانشگاهی‌ها به آمریکا شده است. همچنین برخی سیاست‌های دیگر در این میان مایه افزایش تنش شد؛ نخستین هدف مراجع قانونی در آمریکا موسساتی بودند که چینی‌ها در دانشگاه‌های آمریکا برای آموزش زبان  و فرهنگ چینی احداث کرده بودند. این موسسات که با بودجه دولتی چین در ۱۰۰ دانشگاه آمریکایی ایجاد شده بودند، موسسات کونفسیوس نامیده می‌شدند. آمریکایی‌ها اعطای بورسیه دولتی به دورسیه به دانشفاند) کایی چین ایجاد شده بودند، موسسات کونفسیوس نامیده می‌شدند.  احداث کرده بودند. این  در این کشور به وجود آمده اانشجویان این موسسات را ممنوع کردند. به همین خاطر بسیاری دانشگاه‌ها برای اینکه از بودجه‌های دولتی محروم نشوند اعلام کردند موسسات کونفسویس را در تابستان پیش رو تعطیل خواهند کرد.»

گزارش مدعی است: «مهمترین بهانه برای این اتفاق در دانشگاه‌های آمریکا عدم شفافیت قوانین این موسسات نسبت به استانداردهای آمریکایی است، اما دلیل اصلی آن آزادی عملی است که دولت چین درباره برنامه‌ریزی آموزشی این موسسات دارد و این موسسات عملا در خدمت افزایش نفوذ سیاسی و اقتصادی چین هستند.»

از سوی دیگر این گزارش به دلایل اصلی منازعۀ آمریکا و چین در حوزه دانشگاهی می‌پردازد و می‌نویسد: «از میان هر سه دانشجوی خارجی در ایالات متحده یک نفر چینی است. اغلب نگرانی‌ها در ایالات متحده متوجه این موضوع است که دانشجویان ممتاز چینی که بعدا رقبای اقتصادی ملی آمریکا خواهند بود چرا باید در آمریکا و از طریق اقتصاد دانشگاهی آمریکا آموزش ببینند؟ ممکن است ترامپ قوانینی وضع کند که در آن دانشجویان چینی از تحصیل در برخی رشته‌ها محروم بمانند. این تصمیم برای دانشگاه‌های آمریکا بسیار خطرناک است. چین بزرگترین صادر کنندۀ دانشجوی دکترا به آمریکاست. رشته‌هایی که جذب بالایی نیز ندارند. همچنین معمولا این دانش از طریق ژورنال های علمی و یا پژوهشگران غیر چینی در دسترس چین خواهد بود و این محدودیت مانعی برای پیشرفت تکنولوژیکی چین نیست.»

گزارش در ادامه به اقدامات متقابل دولت چین در این منازعۀ دانشگاهی می‌پردازد؛ «رئیس جمهور چین نیز از طریق نظارت بیشتر بر دانشجویان غیر چینی و ایجاد رشته‌هایی مخصوص چینی‌ها توجهی به این جنگ سرد نشان داده است. دولت چین بیش از گذشته دانشجویان خود را از رفتن به آمریکا منع کرد. اتفاقی که تاثیری مستقیم بر اقتصاد نهادهای علمی آمریکا خواهد داشت. گردش مالی حضور دانشجویان چینی در ایالات متحده رقمی نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار است که شامل هزینه‌های اقامت و مشاغل جانبی نیز می‌شود. این جنگ دانشگاهی برای دو کشور البته سابقه هم داشته است. وقتی در سال ۲۰۱۷ دانشگاه کالیفورنیا دالایلاما را برای سخنرانی دعوت کرد، چین از مراجعه دانشجویان صاحب بورسیه کشور چین به دانشگاه ممانعت کرد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *