سوگواری سراسری در عاشورای حسینی/ مسجدجامع خرمشهر، میزبان ویژه است

به گزارش خبرنگار هیأت و مسجد خبرگزاری فارس، دستجات عزادار از بامداد امروز با حرکت در خیابان‌ها و کوچه‌های شهرها و روستاهای کشورمان، بار دیگر در سوگ شهادت سیدالشهدا و ۷۲ دلاور کربلا بر سینه و سر می‌زنند.

در تهران، این مراسم همانند سال‌های گذشته در تمام معابر و خیابان‌های پایتخت جریان دارد، اما آیین‌های عزاداری در بازار بزرگ تهران، میدان امام حسین (ع)، میدان شهید تهرانی مقدم (کاج)، حرم مطهر امامزاده صالح، حرم مطهر امامزاده حسن، حسینیه حضرت حجت (عج) نازی‌آباد، حرم مطهر امامزاده حمیده خاتون باغ فیض و … با جمعیت بیش‌تری در جریان است.

 

در شهرستان‌ها، نیز علاوه بر شهرهای مذهبی نظیر مشهد مقدس و قم که سوگواران در حرم‌های مطهر حضرت رضا (ع) و حضرت معصومه (س) به نوحه‌خوانی، سینه‌زنی و زنجیرزنی می‌پردازند، مردم شهرهای جنوبی مانند بهبهان و خرمشهر در خوزستان و حاجی‌آباد و بندرعباس در هرمزگان با وجود گرمای شدید روزهای آخر تابستان، سوگواری جانانه‌ای برای اباعبدالله (ع) و اهل‌بیت (ع) داغدار ایشان به راه انداخته‌اند.

 

در بخش شرقی استان اصفهان و در شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل، نیاسر (حرم مطهر حضرت سلطان علی بن محمد باقر)، حرم مطهر آقاعلی عباس و حسینیه تاریخی پنج‌شاه کاشان نیز دستجات عزادار به سوگواری و نوحه‌خوانی مشغول‌اند.

 

در غرب کشور نیز، استان‌های کردنشین با میزبانی از عزاداران امام حسین (ع) باشکوه‌ترین آیین‌های سوگواری روز عاشورا را رقم زده‌اند که یکی از پرجمعیت‌ترین مراسم امسال به شهر مهاباد در آذربایجان غربی تعلق دارد.

در شهر یزد که منظم‌ترین برنامه‌های عزاداری در حسینیه‌های تاریخی این شهرستان برگزار می‌شود، عزاداران با حضور در حسینیه‌ها و عزاخانه‌های چند محله‌ از جمله حسینیه بزرگ فهادان، مریم‌آباد، مسجد روضه محمدیه (حظیره)، باغ مهدی سانیج، نصرآباد، کوچه بیوک و … آیین تاریخی روز عاشورا را به شکلی باشکوه برگزار می‌کنند.

 

در میان مساجد و حسینیه‌های سراسر کشور، مسجد جامع خرمشهر که نماد مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن بعثی به شمار می‌رود، در آستانه سی و هشتمین سالگرد آغاز دفاع مقدس، میزبان هزاران نفر از شیعیان خونگرم جنوب کشور است.

 

بر اساس این گزارش، عزاداران عاشورای حسینی، امروز به یاد آخرین نماز اباعبدالله الحسین (ع) نماز خود را در معابر، مساجد و حسینیه‌های سراسر کشور به جماعت برگزار خواهند کرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *