معرفی برگزیدگان بیست و پنجمین جشنواره تجسمی جوانان

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، بیست و پنجمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان در ۹ رشته ارتباط تصویری(پوستر)، تصویرسازی، حجم، خوشنویسی(نستعلیق)، طراحی، عکاسی، کاریکاتور(کارتون)، نقاشی و نگارگری (نقاشی ایرانی، گل و مرغ، تذهیب) شب گذشته (سه‌شنبه ۳۰ مرداد) با معرفی نفرات برتر در شهر تبریز به کار خود خاتمه داد.

رضوان صادق زاده دبیر جشنواره در ابتدای این مراسم گفت: امسال نسبت به سال گذشته ۱۰۰ شرکت‌کننده بیشتر داشتیم. تغییر عمده این دوره، کاهش تعداد راهیافتگان به کارگاه‌ها از ۲۰۰ به ۱۰۰ نفر است.
وی درباره دلایل اتخاذ این تصمیم اظهار داشت: تا هم هزینه‌ها کاهش یابد هم کیفیت خروجی‌ها را بالا ببریم.
محمدپور دبیر شورای سیاستگذاری این دوره از جشنواره هم اظهار داشت: طی بازدیدی که از محل برپایی کارگاه‌های آموزشی داشتم، منظومه‌ای از خلاقیت‌ها، هوشمندی ها و زیبایی را دیدم.
در ادامه این مراسم، از ۵ شخصیت هنری استان آذربایجان شرقی شامل کیومرث کیاست طراح و کاریکاتوریست ۷۰ ساله، محمدحسن رضازاد مجسمه‌ساز ۶۶ ساله، علی دائم امید خوشنویس ۵۵ ساله، مسعود ستارزاده طراح و نقاش ۵۳ ساله و رحیم عظیمی نگارگر بدون دست ۲۷ ساله تجلیل به عمل آمد.

* یک ویژگی خاص جشنواره تجسمی

سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد نیز طی سخنانی با اشاره به حضورش در جشنواره تجسمی جوانان به عنوان شرکت کننده در دو دهه قبل اشاره کرد و افزود: آن زمان آقای ابوالقاسم خوشرو معاون هنری وقت که از پایه‌گذاران جشنواره تجسمی جوانان بود، از آینده این جشنواره و هنر ایران صحبت می‌کرد و من فکر نمی‌کردم ۲ دهه بعد در اینجا حضور داشته باشم و از هنر ایران سخن بگویم.
وی با ارائه آماری از مراکز تربیت هنرجو گفت: امروز در کشورمان بیش از یکصد دانشگاه به ارائه رشته‌های هنری مشغولند، همچنین بیش از ۵۰۰۰ آموزشگاه آزاد هنری به صورت رسمی مشغول فعالیت هستند.
معاون هنری وزیر ارشاد اظهار داشت: توسعه فرهنگی و رشد هنری مانند دوی امدادی است، کسی به فکر توفیق خود نیست و همه برای پیروزی تیم تلاش می‌کنند.
وی خطاب به هنرجویان گفت: یقین دارم دو دهه بعد هم که شما در کسوت اساتید هنری هستید، تصدیق می‌کنید که هنر این مرز و بوم چه راهی برای رسیدن به این مرحله طی کرده است.
حسینی در پایان با اشاره به فرصت برابر هنرجویان در کارگاههای آموزشی خاطرنشان کرد: جشنواره تجسمی جوانان یک ویژگی دارد و آن اینکه تمام منتخبان امکان برگزیده شدن را دارند.

سپس بیانیه هیأت داوران بدین شرح قرائت شد:

ضمن احترام به تمامی هنرمندانی که در بیست و پنجمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان شرکت کرده اند، اعلام می دارد همه راه یافتگان به این رخداد فرهنگی و هنری در حکم برگزیدگان بوده و حضورشان را به عنوان آینده سازان هنر ایران زمین ارج می‌نهیم.

هیئت داوران امیدوار است نام و آثار هنرمندان جوان حاضر در این جشنواره را در سال های آتی در فضای هنرهای تجسمی ایران شاهد باشد. رویکرد هیئت داوران در برسی داوری و انتخاب آثار بر مبنای کشف استعدادهای نو و خلاقانه در هنر جوانان ایرانی است و اعلام می‌دارد بخش مهمی از رشد و بالندگی هنر ایران، مرهون تداوم برگزای چنین رویدادهایی است.

با سپاس از مسئولان برگزاری جشنواره، انتظار می رود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که خود بانی قدیمی ترین آوردگاه هنری جوانان است، این حرکت فرهیخته فرهنگی و هنری را ادامه داده و در مسیر اعتلای هنر و هنرمندان جوان این مرز و بوم همواره پیش قدم باشد.

* اعلام اسامی برگزیدگان

تصویرسازی: فاطمه باقری هفشجانی از استان چهارمحال و بختیاری   

خوشنویسی: امیرعباس نصیری از تهران

طراحی: دلنیا روان‌خواه از البرز

عکاسی: ساجد حق شناس از کردستان

کاریکاتور: محسن فرخی جمادی از اردبیل

گرافیک: حامه بقال بهتاش از آذربایجان شرقی

مجسمه سازی: زینب الماسی از البرز

نقاشی:‌ مجتبی خسروی از تهران

نگارگری: محمدرضا پارسا از قم

  دریافت اسامی کامل  

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *