اجازه نمی‌دهیم حج تحت‌الشعاع روابط سیاسی قرار گیرد

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، همایش آموزشی توجیهی زائران حج تمتع ۹۷ امروز هشتم تیرماه با حضور حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در سالن دوازده هزار نفری آزادی برگزار شد.

حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تمامی برنامه‌های حج امسال صورت گرفته است، گفت: ما موضوع حج را از تعاملات سیاسی ایران و عربستان جدا کرده‌ایم و تمامی امور امنیتی انجام شده و اجازه نمی‌دهیم با جوسازی‌های رسانه‌ای، حج تحت‌الشعاع روابط سیاسی قرار گیرد.

وی با اشاره به لزوم حضور زائران خانه خدا در جلسات توجیهی خاطر نشان کرد: مدیران کاروان‌ها باید به برپایی جلسات حج اهتمام داشته و تمامی مسائل را برای زائران تشریح کنند تا آن‌ها با اطلاع از قوانین و مقررات کشور عربستان و روابط سیاسی دو کشور، حج را به خوبی برگزار کنند.

محمدی با بیان اینکه هزینه‌های حج امسال روند صعودی خاصی نسبت به سال‌های گذشته نداشته است، گفت: گرانی قیمت حج تمتع و اختلاف قیمت کاروان‌ها دلایل گوناگونی دارد که یکی از آن ها تفاوت قیمت هتل‌های محل اسکان و دیگری اعمال ارزش افزوده پنج درصدی توسط عربستان است در حالی که در گذشته این ارزش افزوده اعمال نمی‌شد؛ البته ما امسال با وجو نوسانات ارز، حج را با ارز  سه هزار و ۹۰۰ تومانی قیمت‌گذاری کردیم اما سال گذشته ارز سه هزار و ۲۰۰ تومان تعین شده بود.

رئیس سازمان حج و زیارت به تفاوت قیمت پنج میلیون تومانی کاروان‌های حج ۹۷ اشاره کرد و افزود: هزینه حج تمتع امسال از ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متغییر است و مهم‌ترین دلیل تفاوت قیمت نیز اختلاف هزینه هتل و سطح خدمات است که البته طول مدت حضور حجاج برای حج تمتع تاثیری بر قیمت سفر ندارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میانگین سنی زائران حج تمتع امسال ۵۶ سال است، تصریح کرد: امسال بیشتر زائران خانه خدا از قشر روستایی و زحمت‌کش هستند که امیدواریم امسال با حضور این عزیزان حج خوبی برگزار شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *