نگاه «۳۶۰ درجه» به ۷۰ سال رنج مردم فلسطین

به‌گزارش خبرگزاری فارس، چهاردهم ماه می سال ۱۹۴۸میلادی حادثه‌ای تلخ در تاریخ فلسطین روی داد که یوم النکبه (روز مصیبت) نام گرفت. این روز تلخ یادآور مهاجرت اجباری مردم فلسطین از سرزمین‌های خودشان و ورود یهودیان از سراسر جهان به فلسطین است که منجر به شهادت بیش از ۱۵ هزار فلسطینی و تشکیل حکومت غاصب صهیونیستی شد. این روز در تقویم مردم فلسطین به نام روز نکبت نام گرفت که آن را عزا می‌گیرند.

۷۰ سال از اشغال فلسطین گذشت و خاطرات تلخ یک ملت آواره و ستمدیده بار دیگر زنده شد. جامعه فلسطینی پس از گذشت ۷۰ سال، همچنان از مصبیت‎ها و مشکلات مختلف رنج می‌برد و هر ساله صدها نفر از شهروندان خود را به دلیل جنایات و اقدامات خشونت آمیز نظامیان صهیونیست از دست می‌دهد. ۷۰ سال پیش و در ماه می سال ۱۹۴۸ میلادی، همزمان با خروج برنامه‌ریزی شده انگلیسی‌ها از فلسطین، رهبران صهیونیست به طور یکجانبه موجودیت اسرائیل را اعلام کردند تا از آن روز به بعد، دیگر خوشی رنگ خود را به مردم فلسطین نشان ندهد و هر روزشان رنگ سیاه نکبت باشد.

به همین مناسبت، در این قسمت از برنامه «۳۶۰ درجه»، نگاهی متفاوت به یوم النکبه خواهد شد و با ورق زدن تاریخ، روایتی از ظلم صهیونیست‌ها به مردم فلسطین به نمایش درمی‌آید.

«۳۶۰ درجه»، مجموعه مستندهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است که با توجه به اتفاقات و سوژه‌های مهم جامعه در طول یک هفته تهیه و تولید می‌شود. به روز و به لحظه بودن موضوعات از ویژگی‌های اصلی این برنامه تلویزیونی است.

«۳۶۰ درجه» با تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدهادی نعمت‌اللهی، جمعه هر هفته ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه مستند پخش می‌شود. بازپخش این برنامه ساعت ۱۴:۳۰ روز آینده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *