صالحی: نمایشگاه کتاب تهران بر اقتصاد نشر و دیپلماسی فرهنگی تاثیرگذار است

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عصر امروز در مصلای امام خمینی برگزار شد.

صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم خاطر نشان کرد: در بخش ارزی به ارتباط شرایطی که در کشور بود و تلاطمی که وجود داشت بخش بین‌الملل نمایشگاه دچار مشکلاتی بود که با پیگیری‌های آقای جهانگیری حل شد و تنها نکته کوچکی وجود دارد که با تعامل ایشان حل خواهد شد. امیدواریم که ناشران خارجی به سرعت بتوانند که تفاوت ارزی خود را دریافت کنند.

وی به تاثیرات نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و گفت: نمایشگاه کتاب تهران بر اقتصاد نشر و بر دیپلماسی فرهنگی ما موثر است. همچنین نشر گرچه بخشی از بدنه فرهنگ است اما با اشتغال رابطه تنگاتنگی دارد. ما در صنعت نشر با ۲۰۰ رشته شغلی مواجه هستیم. حجم نشر ایران در بردارنده عناوین متمرکز و عناوین غیرمستقیم است. وقتی نمایشنامه‌ای تولید می‌شود از دل آن نمایشنامه تئاتر بر می‌خیزد. بنابراین بحثی که ما در حوزه اشتغال نشر داریم می‌تواند حوزه نشر را بیش از گذشته مورد توجه قرار داد.

وی ادامه داد: نمایشگاه کتاب تهران از زاویه‌های متعددی قابل توجه است، مهمترین اتفاق فرهنگی کشور است. در هیچ فضای دیگری در این سرزمین و مرز و بوم نمی توان چنین تجمعی را مشاهده کرد، این که در دو روز گذشته براساس آمار جمعیت‌شناسی ۶۰۰ هزار نفر از نمایشگاه کتاب بازدید داشته‌اند، در حالی که زمانی یک بازی دربی رخ می‌دهد فضای استادیوم ۱۰۰ هزار نفری چنین تجمعی را تجربه می‌کند ما در دو روز گذشته نیم میلیون جمعیت را تجربه کردیم. این مایه مباهات است که مردم ما با فضای فرهنگی چنین الفتی دارند. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: یکی از فضاهای مورد توجه در این سال‌های نشر این است که حوزه تسهیلات بانکی یا زیرساخت‌هایی که می‌تواند منجر به افزایش شغل شود، باید مورد توجه قرار گیرد. صنعت نشر به عنوان اقتصاد محجوب شناخته شود که می‌تواند به طور جدی در ارتباط با شغل افزایی حضور جدی‌تری داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تاکیدات رهبر انقلاب، دولت و رئیس جمهور بر این است که ما جریان توسعه علمی را در کشور مورد توجه قرار دهیم. توسعه علمی کشور اجزایی دارد و یکی از این اجزا تولیدات حوزه علم و کتاب‌های این حوزه است. ما در ۴۰ سال گذشته یک میلیون و ۳۳۰ هزار عنوان کتاب چاپ کرده‌ایم که ۶۶۷ هزار عنوان آن چاپ اول است. جریان تولید علم در کشور به گونه‌ای است که کتاب‌های علمی تعداد قابل توجهی دارند.

صالحی به صنعت نشر از دریچه دیپلماسی اشاره کرد و گفت: صنعت نشر را همچنین باید از دریچه دیپلماسی فرهنگی و عمومی نیز دید. ایران از طریق صنعت نشر با جهان ارتباط برقرار می‌کند، از ۲۲٫۹ درصد کتاب‌های منتشر شده طی ۴۰ سال گذشته در بخش ترجمه است. ما از طریق ترجمه با اقصی نقاط جهان در ارتباط هستیم. کتاب خط اعتباری ما با جهان است و ما جهان را با کتاب می‌شناسیم و با آن ارتباط برقرار می‌کنیم. کتاب به عنوان فرصت اشتغال، توسعه علم و پل ارتباط فرهنگی است.

امیر مسعود شهرام نیا قائم مقام سی و یکمین نمایشگاه کتاب بین المللی کتاب تهران با اشاره به حضور بیش از ۲۱۰۰ ناشر در بخش داخلی و بیش از ۵۵۰ ناشر در بخش خارجی و عرضه بیش از ۵۰۰ هزار عنوان کتاب در این بخش ها گفت: امسال ۸۰ هزار متر مربع از ۱۳۰ هزار متر فضای نمایشگاه، در سالن های دائمی و مسقف برپا شد.

وی با اشاره به حضور ۵۳ کشور در سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران به مشارکت صربستان به عنوان کشور مهمان و تونس به عنوان شهر مهمان در این دوره پرداخت و گفت: در این نمایشگاه بیش از ۲۰۰ نشست مختلف در سراها و تالارهای نمایشگاه کتاب برگزار شد.

قائم مقام سی و یکمین نمایشگاه کتاب بین المللی کتاب تهران با اشاره به برپایی برنامه هایی مرتبط با ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی در نمایشگاه سی و یکم از مشارکت ۷۰ دستگاه با برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب سخن گفت و در رابطه با میزان فروش کتاب در این دوره هم اعلام کرد: برآوردهای ما که مبتنی بر آمار سیستم پوز بانک عامل نمایشگاه و برخی پوزهای دیگر در این رویداد است، نشان می دهد حدود ۱۳۰ میلیارد تومان کتاب در این دوره فروخته شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *