شهرام نیا: ابزارهای کنترلی در نمایشگاه کتاب داریم/ امیرزاده: حمایت های ارزی باید احیا شود

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس،همایون امیرزاده سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس، پیرامون تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی که وزیر ارشاد شب گذشته خبر آن را اعلام کرد اما پیرامون جزئیات توزیع آن مواردی را مطرح نکرد واینکه قرار است این ارز به چه ترتیب توزیع شود، گفت: عمده کتاب هایی که به نمایشگاه وارد می شود از طریق نمایشگاه می آید. یعنی نمایندگان اصلی که پروفایل ها را به ثبت می رسانند عمدتا حضور ندارند اما در بخش لاتین و هم خارجی عمدتا نمایندگان شان حضور دارند اما ناشران اصلی حاضر نیستند.

امیرزاده اضافه کرد: پیشنهاد خوبی است ما باید از قبل برای برگزاری نمایشگاه پیش اندیشی داشته باشیم و تمهیدات لازم را بیندیشیم اما عمدتا از این مطلب ناشی می شود.

وی در پاسخ به سوال دیگر فارس که ثبت سفارش برای واردات کتاب چه خواهد شد چرا که ناشران به واسطه این ثبت سفارش است که ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت می کنند، توضیح داد: در بحث حمایت های ارزی تا نمایشگاه ۲۴ کتاب تهران این حمایت های ارزی را داشتیم و از طریق ثبت سفارشات اقدام می کردیم اما پس از آن تمام حمایت های ارزی برداشته شد. آخرین رقمی که وزارت ارشاد در سال ۸۴ در اختیار داشت نزدیک به ۹ میلیون دلار بود. (برای موسسه و نمایشگاه کتاب).

وی افزود: مجموعا ۷۷ میلیارد تومان بود. زمانی که شورای رقابت و هیأت دولت آئین نامه برنامه چهارم را نوشت حمایت های ارزی تبدیل به حمایت های ریالی شد. این رقم غیر از ۱۴ میلیاردی است که به شکل ریالی سازمان حمایت در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می داد اما جانمایی صورت گرفته بود ولی برای پرداخت این حمایت ارزی سامانه ای تشکیل شده بود اما در حال حاضر ضرورت احیای این حمایت های ارزی بر کسی پوشیده نیست. یعنی اگر می خواهیم فضای منابع مکتوب مان به خصوص دانشگاه ها که نیاز به منابع مکتوب جدید دارند باید به سمتی حرکت کنیم که حمایت های ارزی خود را داشته باشیم. فکر می کنم سال آینده در این زمینه گام های جدی تری برداشته شود.

شهرام نیا در پاسخ به فارس پیرامون عرضه ارز ۴۲۰۰ تومان در نمایشگاه کتاب اینطور توضیح داد که: بنده در نشست خبری هم اعلام کردم که ناشران باید برای کتاب های تا قبل از ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را با نرخ مصوب دولت (که نرخ رسمی ارز است) ارائه دهم در واقع دلار ۴۲۰۰ تومان و ما اعلام کرده بودیم ولی کتاب های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ با همان به ناشران اعلام کرده بودیم که می توانند به شکل آزادانه و قیمت روز تا سقف ۵۸۰۰ تومان به فروش برسانند اما در عوض این میزان را با تخفیف جبران نمایند. خوشبختانه وقتی این موضوع به گوش مسئولین دولتی و فرهنگی کشور رسید توجه کردند و بلافاصله معاون اول رئیس جمهور واکنش نشان داد و بانک مرکزی مکلف شد ارز مورد نیاز کتاب خارجی نمایشگاه را تخصیص دهند. از این رو بلافاصله از ظهر دیروز به همه ناشران ابلاغ شد موظف هستند تنها بر مبنای نرخ رسمی دولت (۴۲۰۰ تومان) کتاب ها را عرضه کنند.

شهرام نیا گفت: هر گونه تخلف در فروش بالاتر و حتی عدم ارائه تخفیف (کف ۱۰ درصد) منجر به برخورد با ناشر خواهد شد. البته برای این مسئله سازوکاری تعریف شده است.

به گفته وی فاکتورهای به شکل سه برگی صادر می شود البته ما ابزارهای کنترلی در اختیار داریم تا از طریق شبکه پوز بانکی فاکتورها کنترل خواهد شد و پس از ایام نمایشگاه یا مابه التفاوت نرخ ارز به آنها پرداخت خواهد شد و یا مطابق آن می توانند ارز دریافت کنند. بانک عامل هم بانک شهر معرفی شده و نمایندگان آنها مستقر شدند و آنها این موضوع را رسیدگی می کنند.

وی افزود: این مسئله از روز گذشته آغاز شده اما همچنان در بخش عربی نمایشگاه مشکلاتی دیده می شود. امروز دوستان ما در تلاش هستند تا مشکلات برطرف شود تا شاهد به فروش رسیدن کتاب با نرخ آزاد نباشیم.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *