در واسپاری نمایشگاه خِست به خرج ندادیم/ تخلفات نمایشگاهی تشریح شد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نشست خبری همایون امیرزاده در نمایشگاه کتاب برگزار شد.

امیرزاده ضمن تشریح فعالیت‌های نمایشگاه در روز نخست، اظهار داشت: سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با رویکردهای متفاوت نسبت به سال گذشته در چند موضوع کار خود را از روز گذشته با حضور انبوه مردم آغاز کرد.

وی گفت:‌سیاست‌گذاران نمایشگاه برای این دوره رویکردهای مهمی از تکمیل شدن حلقه واسپاری امور به صنف، توجه به ۴۰ سالگی نشر کشور با توجه به همزمانی این رخداد با ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی و توجه به تقویت ابعاد بین‌المللی نمایشگاه است.

امیرزاده خاطرنشان کرد: این رویکردها حاصل نقطه نظرات مجموع فعالان نشر و مدیران این پروژه بود. امسال با توجه به انتقال نمایشگاه از شهر آفتاب به مصلای امام خمینی در واقع با یک نگاه جدید روبرو شدیم.

وی اظهار داشت: خروج از نمایشگاه ۲۸ از مصلا و ورود دوباره در نمایشگاه ۳۱ به مصلا تفاوت‌های بسیار داشت چرا که طی این مدت به لحاظ زیرساخت‌ها و فضاهای در اختیار اتفاقاتی پدید آمد که به لحاظ اجرایی و مدیریت این نمایشگاه را متفاوت‌تر کرد.

این مقام مسئول در نمایشگاه کتاب به افزایش رواق‌های شرقی، غربی و جانمایی برخی ناشران در فضاهای جدید اشاره کرد و گفت: برخی از ناشرانی که تا پیش از این در فضاهای موقت مستقر بودند طی تغییرات به مکان مسقف آمدند. بنابراین در دوره سی و یک نمایشگاه یک نمایشگاه جدیدی از منظر مکان برگزاری شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه چرا مصلا را برای میزبانی در این دوره انتخاب کردیم به کرات مطرح شده، اضافه کرد: مهمترین موضوع در این انتقال و جابجایی این بود که هم منطق خدمات‌رسانی و هم رضایتمندی مردم و ناشران اقتضا می‌کرد با نواقص موجود در شهر آفتاب یا باید برطرف شود یا تصمیم دیگری اخذ شود اما با توجه به امکانات تهران و مدیریت مصلا برای ارتقاء زیرساخت‌ها در نهایت مصلا انتخاب شد و از روز گذشته به لطف خدا مردم با حضور خود و ناشران با خدمات‌رسانی خود توانستند معدل خوبی از حضور در روز اول را به نمایش گذارند.

سخنگوی نمایشگاه کتاب در بخش دیگری از سخنان خود با همسان سازی روز اول نمایشگاه در شهر آفتاب و روز میلاد حضرت مهدی (عج) گفت:‌این دو تاریخ در نمایشگاه کتاب تهران متفاوت از سایر سال‌ها قرار خواهد داشت.

امیرزاده همچنین به حوزه سیاست‌گذاری، نظارت و حمایت همچنین بسته‌های نظارتی و حمایتی و راهکارهای اجرایی اشاره کرد و گفت: در بحث مدیریتی علاوه بر اینکه صنوف ورود نزدیک‌تری به حوزه سیاست‌گذاری و مدیران ارشاد داشتند، از لحاظ اجرایی در حوزه سیاست‌گذاری هم کمک‌هایی کردند. حلقه‌هایی چون شورای سیاست‌گذاری، شورای برنامه‌ریزی صنفی، ستاد اجرایی نمایشگاه و حضور در کارگروه‌هایی چون تدوین و اصلاح ین‌نامه‌های بخش‌هایی بود که مشارکت صنف در آنها برجسته‌تر بود.

این مقام مسئول در نمایشگاه کتاب با بیان اینکه مشارکت صنف به گونه‌ای بودکه در امور آئین‌نامه‌ها سه عضو از تشکل‌های صنفی حضور داشتند، خاطرنشان کرد: در بحث مالی و قراردادها ما شاهد حضور مؤثرتر تشکل‌های صنف در این فرایند بودیم که نشان می‌دهد اینکه ارشاد عزم خود را برای واگذاری کامل برای امور صنف جزم کرده و با اشتیاق و بدون خساست تجربیات اندوخته شده در حوزه دولت را در اختیار صنف قرار می‌دهد؛ در جایی از نمایشگاه وجود ندارد که در کنار متولیان دولتی تشکل‌های خصوصی حضور نداشته باشند. با این هم افزایی ما چشم‌انداز روشنی را متصوریم. در حوزه نظارتی اما تلاش شد با اصلاح آئین‌نامه‌ها مکانیزم نظارتی اصلاح و هم نگاه به نظارت درون صنفی تقویت شود.

امیرزاده در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در حوزه‌های حمایتی علاوه بر اینکه با مشارکت آموزش و پرورش تلاش می‌کنیم جمعیت بازدید کننده در نمایشگاه به سمت کودک و نوجوان تغیرات مثبت داشته باشد، ساماندهی اردوهای آموزشی تا ۸۰ هزار دانش‌آموز به مصلا مدنظر است تا این گروه خرید منسجمی حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون کتاب خریداری کنند. البته از امروز کمیته حمایت و خرید معاونت فرهنگی در نمایشگاه مستقر است.

وی با بیان اینکه این کمیته قرار است ۱۰ میلیون ریال خرید حمایتی از غرفه‌ها و ناشران داشته باشد، یادآور شد: امیدواریم کمیته حمایت و خرید معاونت فرهنگی که در نمایشگاه مستقر است بتواند حمایت‌های خود را انجام دهد.

در ادامه این نشست خبری همایون امیرزاده در پاسخ به پرسشی پیرامون ارز نمایشگاه کتاب اظهار داشت: امروز صبح جلسه‌ای درباره ارز نمایشگاه برگزار کردیم. قیمت رسمی اعلام شده دولت برای دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است اما این قیمت به این دلیل که از زمان اعلامش تازه سپری شده و برخی ناشران با قیمت بالاتری کتاب تهیه کرده‌اند و از سویی ما حق را به مخاطبان می‌دهیم تا از این تغییر قیمت متضرر نشوند، به همین دلیل با توجه به این نگرانی، امروز جلسه‌ای با فعالان بخش بین‌الملل داشتیم. جلسه خوبی برگزار شد و بنا شد تمامی کتاب‌ها در بخش بین‌المللی با حداقل ۱۵ درصد تخفیف در اختیار مخاطبان قرار گیرد. این مسئله از امروز ابلاغ شد. هر چند کتاب‌های پایین‌تر از سال ۲۰۱۶ با قیمت‌های پایین و قیمت‌های بالاتر عرضه می‌شود. با این تخفیف تقریبا ۴ هزار و ۵۰۰ یا ۴ هزار و ۶۰۰ تومان و به نرخ تصویب شده دولت، قیمت‌ها نزدیک‌تر است.

وی در مورد تخلفات روز اول گفت: تا به امروز ورود به بررسی مصداقی گزارشات نداشتیم. گزارشات روز اول اما دریافت شده است. در این جلسه بحث آئین‌نامه‌ها مدنظر قرار گرفت.

سخنگوی نمایشگاه کتاب به تشریح تخلفات پرداخت و گفت: در آئین‌نامه رسیدگی به تخلفات ناشران مواردی که از سوی دفتر حقوقی می‌توانست در آئین‌نامه گنجانده شود مصوب شد که مربوط به بن‌کارت بود. از جمله آنها می‌توان به دریافت و هزینه‌کرد بن کارت‌های الکترونیکی که اشخاص دریافت می‌کنند و به صورت تجمیعی مجموعا با اعتباری بیشتر از ۵ میلیون ریال توسط غرفه‌داران می‌فروشند تخلف محسوب می‌شود.(بن‌کارت‌های سازمان‌ها و نهادها مدنظر نیست) نکته دیگر صدور فاکتور دقیق در تمامی فروش‌های مازاد بر ۵ میلیون ریال که مبلغ آن با بن پرداخت می‌شود باید فاکتور برایشان صادر شود. نکته دیگر اینکه هزینه کردن بن خرید کتاب در غرفه انتشاراتی که وابسته به مراکز دولتی عمومی بوده و دستگاه متبوع بن را جهت تجهیز کتابخانه ذیربط دریافت نموده تخلف محسوب می‌شود.

امیرزاده ادامه داد: کمیته خرید و حمایت از کتاب معاونت فرهنگی از امروز در نمایشگاه مستقر شده و خرید فقط از ناشران خصوصی صورت می‌گیرد که مبلغ آن مجموعا یک میلیارد تومان است. اما این مقام مسئول نحوه خرید را اینگونه تشریح کرد:

۱- خرید برای غرفه‌هایی تا سقف ۴۰ متر ۷۰ درصد از میزان اجاره بهای غرفه‌ها کتاب خریداری می‌شود.۲- از ۴۰ تا ۸۰ متر تا سقف ۵۰ درصد میزان اجاره بهای غرفه‌ها کتاب خریداری می‌شود. ۳- از ۸۰ متر به بالا تا سقف ۳۰ درصد میزانی که پرداخت کرده‌اند از آنها کتاب خریداری می‌شود.(ناشران کمتر از ۴۰ متر در این طرح نافع خواهند بود).

وی ادامه داد: نوع کتاب‌های خریداری شده کتاب‌های کاربردی متناسب با سیاست‌های ابلاغی کمیته خرید معاونت فرهنگی خواهد بود که مورد نیاز مخاطب است. بنابراین کتاب‌های چاپ اول خریداری خواهند شد.

وی با بیان اینکه مصرف کننده این کتاب‌ها چه کسانی هستد، گفت: طبق سیاست‌های ترویجی کتابخانه‌های مناطق کمتر توسعه یافته و یا طرح‌های ارشاد از جمله پایتخت کتاب ایران روستاهای دوستدار کتاب، باشگاه‌های کتابخوانی و … مقصد نخست این کتاب‌ها خواهد بود.

وی در ادامه در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر تمهیدات نمایشگاه برای ناشر برگزیده گفت: اتفاقی که در بحث ناشران نمونه شکل گرفته این که هم ناشران خصوصی‌ و هم غیرخصوصی در این طرح با هم رقابت دارند اما فلش تغییر به سمت ناشر خصوصی است.اتفاق ناشران خصوصی که برگزیده شده‌اند کمترین میزان حمایت را از ارشاد دریافت کرده‌اند که نشان می‌دهد ما از حمایت‌هایی که به استقلال مالی ناشران منجر شود فاصله می‌گیریم که این پدیده خوبی است. اینکه ناشران بخش خصوصی با تمام مشکلات توانسته‌اند بدون شارژ‌های حمایتی خود را در صدر نمونه‌ترین‌ها قرار دهند اما اینکه معاونت فرهنگی چه اقدامی می‌تواند داشته باشد خیلی وقت‌ها بهترین کار عدم حمایت است.

وی در پایان این نشست خبری آماری را اینگونه ارائه کرد و گفت: ۴۵۶ هزار و ۵۳۲ عنوان مجموعا در بخش داخلی و خارجی نمایشگاه عرضه می‌شود. در مجموع بخش داخلی ۲ هزار و ۵۷۸ ناشر ثبت نام کرده‌اند و ما در این دوره ۴۰۵ نمایندگی را شاهدیم اما در بخش داخلی هزار و ۷۱۵ غرفه تخصیص دادند.

از مجموع ۴۵۶ هزار و ۵۳۲ عنوان ۳۰۱ هزار و ۴۳۲ عنوان داخلی و ۲۱۹ ناشر داخلی است و ما ۲۱۹ناشر دولتی را در این دوره داریم.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *