مصطفی فرزانه با «خارک» به شبکه مستند می‌آید

به گزارش خبرگزاری فارس، حنیف شهپرراد تهیه کننده مجموعه «گنجینه» در توضیح این خبر گفت: کنسرسیوم و وزارت نفت، فیلمهایی درباره نفت تولید کرده‌اند که از آنها می توان «یک آتش»، «موج مرجان خارا» و «خارک» را نام برد.
وی افزود: «خارک» از مهمترین مستندهایی است که با موضوع نفت ساخته شده و مصطفی فرزانه نویسنده، مترجم و از اولین اساتید سینما در ایران کارگردانی آن را بر عهده داشته است.
این تهیه کننده گفت: این مستند از نظر تکنیکال جزو فیلمهای خوش ساخت به ویژه در دوره خود است، فیلم کوتاهی که روند ساخت خط لوله خارک گچساران را به تصویر کشیده است.
شهپرراد تصریح کرد: «خارک» سال ۱۳۴۵ تولید شده و گفتار متن و تدوین خوب ماه طلعت میرفندرسکی از اساتید تدوین ان روزگار از ویژگی های خوب آن است.

نگاهی متفاوت به مستندهای سفارشی

این کارگردان گفت: در این برنامه نگاهی خواهیم داشت به فیلمهایی که به آنها برچسب سفارشی زده شده اما به عنوان اثری هنری هویت مستقلی دارند.
وی افزود:مستند اصولا در همه جهان با سفارش دهنده خصوصی یا دولتی ساخته می شود، اما اینکه هنرمندی از یک کار سفارشی اثری مستقل بسازد، کاری است که مصطفی فرزانه و ابراهیم گلستان از پس آن بر آمدند و آثارشان ماندنی شد.
شهپرراد گفت: در قسمت جدید «گنجینه» بررسی کوتاهی خواهیم داشت به فیلمهای سفارشی که به صورت مجزا ارزش دارند و گاهی سندی مهمی برای قوم نگاری و مردم نگاری به شمار می روند .
وی تصریح کرد: در مستند «خارک» هم تصاویر بکری از بازار خارک دیده می شود، بازاری که امروز کاملا عوض شده است.
این مجموعه به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حنیف شهپرراد در ۲۶ قسمت حدود یک‌ساعته پخش می‌شود و غلامعلی افشاریه گفتار متن آن را بر عهده دارد، آرین مظفری نویسنده و مسعود سلطانی ارج تدوینگر این مستند هستند.
«گنجینه» چهارشنبه ساعت ۲۱ از شبکه مستند سیما پخش می‌شود. تکرار این قسمت پنجشنبه ساعت ۸:۳۰ خواهد بود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *