خودمان می‌توانیم پناهگاه امنی برای خودمان باشیم/ زمان نگارش «کامیون» دهه ۶۰ بود

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، نشست رسانه‌ای فیلم سینمایی کامیون به کارگردانی کامپوزیا پرتوی در پردیس سینمایی ملت با حضور عوامل فیلم و اصحاب رسانه برگزار شد.

در ابتدای این نشست کامپوزیا پرتوی گفت: چندین سال این فیلم نامه را نوشته بودم که دوره شمقدری به من مجوز ندادند و گفتند باید کارگردان تغییر کند، اما امروز توانستم این فیلم را بسازم.

وی درباره این فیلمنامه گفت: این اثر را در سال ۲۰۰۰ نوشتم و چند جشنواره خارجی ارسال شد که به عنوان فیلمنامه برتر شناخته شد اما فرصت نشد ان را بسازم. فیلمنامه این اثر تحت تاثیر فیلمنامه فراری نیست. موضوعاتی از این دست شاهد بودا ایم و نمونه خارجی هم داشته است. حتی قبل از انقلاب هم چنین فیلمی به این شکل ساخته شده است. اما منشا این فیلم در دهه ۶۰ است که در هنگام فیلمبرداری گلنار بودیم. انجا اتفاقی افتاد که شروعی برای نوشتن «کامیون» بود.

فیلمنامه نویس «کافه ترانزیت» گفت: زمان حمله به ایزدی در تابستان بود که به کوهستان پناه بردند، اما من سرما را انتخاب کردم آن هم به دلیل فضایی بود که این روزها شاهدش بودم. به من گفتن که چرا در مورد افغانستانی‌ها نوشتی ؟ الان امریکا طالبان را بیرون کرده چه لزومی دارد؟ من هم جواب ساده‌ای دادم و گفتم من این فیلم را نمی‌سازم، اما شما هم به من قول بدهید امریکا نه به افغانستان و نه جایی دیگر حمله کند و او گفت درست است من نمی توانم قول این چنینی بدهم حق با شماست. امیدورم همانطور که در فیلم گفته شد خودمان بتوانیم پندهگاه امنی برای خودمان باشیم.

پرتوی درباره حضور بهروز وثوقی گفت: بعد از فیلم دو خواهر ممنوع الکار شدم گفتم تحربه دیگری در خارج داشته باشم که دوستی پیشنهاد داد از وثوقی استفاده کنیم. فیلمنامه را برایش ارسال کردم و فیلمنامه را دوست داشت. اما در نهایت دوستانی که قرار بود شرایط و احازه بازی او را بگیرند گفتن که امکانش نیست. البته هزینه تولید فیلم در خارج از کشور زیاد است.

رامین راستاد گفت: من دستیار کارگردان در فیلم بودم بعد ار فیلم کیارستمی سالها دستیاری نکردن اما این فرصت که پیش آمد با افتخار پذیرفتم و بیشتر برای دستیاری که داشتم مفتخرم و بعد بازی.

سهید اقاخانی گفت: خیلی خوشحالم که این کار به من پیشنهاد شد پیش از این همکاری داشتم فیلمنامه انقدر درست بود که من را هدایت می کرد تا اتفاق درست در مقابل دوربین بیفتد. گریم خیلی به من کمک کرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *